Açık Kapalı Halı Saha Yapımı

23 Kasım 2019 Yorum Yok Administrator

Atlas Sport Golf Sahaları Yapımı Hakkında Ayrıntılı Bilgi Edebilirsiniz…

Hobi ya da spor amaçlı futbol oynanan halı sahalar denildiği zaman akla açık ve kapalı olmak üzere iki türlü halı saha gelmektedir. Kapalı halı sahaların tavan ve çevresi kullanılan malzemeye göre demir ya da branda gibi maddeler ile kapalı olur iken açık halı sahanın ise tavan kısmı açık olarak bilinmektedir.
Tüm halı sahalar, oyun kuralları doğrultusunda topun saha dışına çıkmasını önleyecek şekilde dizayn edilmelidir. Bu yüzden de açık halı sahaların da etrafını örmekte olan branda ya da demir tel örgüler bulunmaktadır. İsteğe bağlı bir şekilde de tribün gibi portatif opsiyonlar da tercih edilebilir.

 

Açık Halı Saha Yapımı
Öncelikle halı sahanın yapılacağı zemin incelenir ve buna göre saha etrafı boyunca hafriyat ve kazı çalışmaları yapılır. Kazılan zemine demir aparatlar yerleştirilerek hatıl beton dökümü yapılır. Böylelikle halı sahanın hatıl işlemi tamamlanmış olur.
Beton dökümünün ardından kalın mıcır diye tabir edilen isteğe bağlı olarak üç ya da dört numaralı mıcır zemine dökülür ve silindir yardımıyla iyice sıkıştırılır. Saha içindeki dalgalanmayı engellemek amacıyla da bir numaralı mıcır sıkıştırılan zemin üstüne dökülür. Bir numaralı mıcır ise zemin üzerinde terazi işlemi uygulanarak dengelenir. Böylelikle hem düz hem de pürüzsüz bir halı saha zemini elde edilmiş olur.
Zemin alt yapı işlemleri bittikten sonra ise kırçıllı diye tabir edilen geotekstil keçe ıslatılarak zemine serilir. Keçe halının üzerine ise zemine göre özel olarak hazırlanmış olan sentetik çim halı serilmeye başlanır. Serilen çim halılar ek yerlerinden birbirine özel yapıştırıcı ile yapıştırılır. Yapıştırma işlemi
tamamlandıktan sonra da futbol kuralları dahilinde oyun çizgilerinin yerleri belirlenir ve o kısımlara beyaz sentetik çim hizalı bir şekilde uygulanır. Son olarak ise sicil kum olarak tabir edilen yıkanmış, elenmiş ve fırınlanmış olan kum ve granüller zemine dökülerek zemin üstünde homojen bir fırçalama işlemi yapılır. Bu aşamaların ardından halı sahanın zemini top oynamaya müsait bir hale gelir.
Açık halı sahanın zemini hazır olduktan sonra demir ve boru montajı işlemine geçilir. Sahanın iki ucunda bulunan kale direkleri öncelikle dikey olarak montaj edilir. Ardından üst ve alt kale direkleri kaynak ile montajlanırken köşe kısımlara ise diyagonel olarak kaynaklama işlemi yapılır.
Kale direkleri hazırlandıktan sonra ise açık halı sahanın etrafına sahayı aydınlatacak olan ışıklandırma sistemi direkleri orantılı ve eşit bir biçimde dikilir. Demir ve boru işlemlerinin ardından işletme sahibinin isteğine göre de bu demirlerin boyanma işlemi endüstriyel boyalar ile gerçekleşir.

Kapalı Halı Saha Yapımı Maliyeti

Zemin (altyapı) hazırlığı:

Kapalı halı saha kurulumundaki önemli faktörlerden bir tanesi de zemindir. Zemin tamamen düzeltilmelidir ve bu esnada çökme riski olan kısımlar iyice sıkıştırılarak gerekli önlemler alınmalıdır. Bu konuya azami özen gösterilmelidir. Zemin için harita mühendislerinden yardım alınarak kazıklar çakılır ve iş makinalarıyla bir kazı yapılır. Kazı yapılan bölgeye kalıplar çakılır ve inşaat demirleri kalıplara yerleştirilir. Yaklaşık 70cm genişliğinde beton dökülür ve betonun iç kısmında kalan boş alana da mıcır dolgu boşaltılır. Böyelece zemin işlemi tamamlanır.

 

Zemin bittikten sonra temel iskeleti kurulmaya başlanır ve temellerin atılıcağı yerlere 3 metre çelik kolonlar döşenir. Belirli aralıkla yükselen bu çelik kolonlar daha sonra daha önceden hazırlanan çelik konstrüksiyon makasları havada vinç yardımı ile birleştirilir ve halı sahanın demir konstrüksiyonu hazırdır.

Suni çim halının serilmesi:

Alyapı ve çelik aksamı biten kapalı halı saha yapımı işinde sıra suni çim halı zemin döşenmesine gelmiştir. Sahanın içine serilen ince mıcır mastar çekilerek düzeltilir ve sentetik çim halı yüzeyinde çökme ile tümsek oluşması engellenmiş olur. Genelde 55mm hav boyuna sahip suni çim kullanılır. Suni çim içine kum dolgu ve üzerine standart olarak siyah kauçuk granül atılır. Gri granül de tercih edilebilir.

Sahayı Brandayla / Sac / PVC ile kapatmak:

Son iş brandadır ve daha önceden hazırlanmış brandalar getirilip sahanın üzerine kaplanır. Müşterinin tercihine göre çatı kaplaması sac veya PVC malzeme olarak da yapılabilmektedir. Bütün kapalı halı sahaların yan tarafları açılıp kapanabilen brandayla yapılmaktadır. Yazın brandalar açılır, kışın ise kapatılabilir.

Kapalı halı saha fiyatları halı sahanın ölçülerine göre değişmektedir. Kullanılan suni çim ve çelik aksamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama 30m x 50m bir kapalı halı saha yapımında kullanılıcak malzemenin türü ve miktarı, yurdumuzun batısında ve doğusunda hava şartlarına göre, rüzgara göre değişmektedir.

STANDART HALI SAHA ÖLÇÜLERİ :

20m x 40m

25m x40m

25m x 45m

27m x 47m

En Çok Kullanılan30m x  50                                      

Etiketler
Kategoriler
Görüş ve taleplerinizi bize yazabilirsiniz

   

logo